Jaki agregat wypożyczyć?


Jaki agregat muszę wynająć? 

    Z doświadczenia wiemy, że często nasi  klienci nie wiedza jaki agregat wypożyczyć. W niniejszym artykule chcielibyśmy nieco przyblizyć Państwu tematykę prądu oraz zapotrzebowania na energię elektryczna z agregatu prądotwórczego.

Moc agregatu prądotwórczego

     Przede wszystkim najważniejsza rzecz jaka musicie Państwo wiedzeć to jakiej mocy agregat potrzebujecie. Moc agregatów prądotwórczych najczęściej podawana jest w KVA(kilovoltoamperach). Jest to maksymalna moc bierna danego generatora. Najczęśniej jednak potencjalnego użytkownika nie interesuje moc bierna a czynna.

     Pomijając złożone prawa i zjawika fizycznie najprośniej wytlumaczyć Państwu że 1KVA=0,8KW. I tak np jeśli moc bierna agregatu trójfazowego wynosi 100kVA to moc czynna, którą można "wykorzystać" wynosi 80KW.

Niestety nie oznacza to, że te przykładowe 80KW może być przez agregat wytwarzane przez cały okres pracy maszyny. Dla dobra maszyny oraz zasilanych urządzeń zaleca się, aby agregat długotrwale pracował przy obciążeniu max 70-80% - w naszym przypadku jest to moc około 56-64KW. Moc maksymalna może być wykorzystana tylko "chwilowo" - maksymalnie przez 1h co 12h.

Dzięki wykorzystniu generatora w 70-80% zawsze zostaje zapas mocy na urządznia, które włączają się nagle i pracują przez parę minut(pompy głębinowe, hydrofory, windy, czajniki itp). Urządzenia te przeważnie maja parę KW mocy.

Agregat to nie wszystko...

     Zajmujemy się profesjonalnie wynajem generatorów prądotwórczych i wiemy, że nie wystaczy tylko dostarczyć agregat prądotwórczy. Aby kompleksowo sprostać oczekiwania klientów dostarczamy również przewody i rozdzielnia elektrycze. Niestety od Państwo musimy się najpierw dowiedzieć co Państwo potrzebujecie.

     Jeśli agregat ma służyć do zasilania jednego obiektu to nie ma z tym nigdy problem. My dobieramy odpowiedni przewód do mocy agregatu. Państwa zadaniem jest tylko zmierzanie jakiej długości ten przewód ma być...

      Pewne problemy pojawiają się, gdy generator zasila kilka odbiorników.Wtedy trzeba dostarczyć agregat z odpowiednia ilością gniazd oraz odpowiednią ilością i rodzajem okablowania. Prosimy wziąć to pod uwagę przy zamawianiu usługi.

 Przewody, gniazda i wtyczki...

 

       Niewtajemniczonym chcemy także przybliżyć tematykę "transportu" prądu do odbiorników. Wiadomo, że przewód przewodowi nierówny...

Przewody

       Przewody jednofazowe na ogół mają 3 żyły, przewody trójfazowe 4 lub 5 żył. Ale nie o tym chcemy tu pisać. W wątku tym chcielibyśmy podkreślić, iż im ciększy przewód tym większy spadek napięcia. Spadek napięcia znów powoduje, iż odbiornik nie może osiągnąć znamionowej mocy. W najgorszym przypadku spadek napięcia może doprowadzić do uszkodzenia odbiornika. Dlatego ważne jest, aby dobierać przekrój o większym przekroju.

Gniazda i wtyki

     Najpopularniejszym gniazdem/wtyką jest obecnie gniazdo/wtyka o maksymalnym prądzie 32A. Takie gniazdo/wtyka z przewodem 5x6mm2 może  przesieś moc w wartości około 20KW(3 x 230V x 32A).W większych urządzeniach stosuje się gniazda+wtyki o dopuszczalnym prądzie 63A. Z przewodem 5x10mm2 może przenieś moc około 40KW(3 x 230V x 63A).

    Przykładowe zapotrzebowanie na moc    

     W niniejszym akapicie chcielibyśmy podać przeciętne obciążenia oraz zaproponować odpowiedni agregat prądotwórczy do wynajęcia. Prosimy podane wartości brać jako orientacyjne, gdyż każdy przypadek jest inny.

OPIS Obciążenie Proponowana moc agregatu
Budynki, zakłady,biura
   Mieszkanie, budynki jednorodzinne 2-8KW  5-12kVA
   Małe: sklepy, stacje paliw, zakłady pracy 5-10KW 20-30kVA
   Średnie:sklepy,stacje pali, zakłady,hale produkcyjne 10-30KW 40-50kVA
   Duże: sklepy, zakłady, gospodarstwa, fabryki 30-100KW 100-200kVA
Imprezy w plenerze,festyny,eventy,koncerty
   Mała impreza firmowa bez dużego nagłośnienia  5-10KW 30kVA
   Typowy festyn, event średniej wielkości 15-40KW 60-80kVA
   Duża impreza, koncert itp 50-120KW 130-200kVA
Budowy, place budowy
   Zasilanie agregatu tynkarskiego 11KW 20-30kVA
   Zasilanie małych placów budowy 15-30KW 30-60kVA
   Zasilanie średnich placów budowy 20-50KW 40-80kVA
   Zasilanie dużych placów budowy  30-100KW  60-200kVA
Silniki, maszyny, urządzenia
   Duże silniki indukcyjne 10-100KW trzykrotność urządzenia
   Maszyny z elementami grzewczymi, wypalarki plazmowe, itp 20-60KW dwukrotność urządzenia
   Inne tel tel